Klimatizace do domu již dávno není zařízení určené výhradně do podnikové (firemní) sféry, stále častěji se objevuje v našich obydlích vzhledem k tomu, že je cenově dostupné, a že kromě ochlazování může sloužit pro přitápění, a tedy k celoroční přímé regulaci přijatelné teploty a vlhkosti vzduchu v obytných místnostech. Výrazný trend nárůstu zájmu o tato řešení se objevil již před několika lety v souvislosti s rostoucími průměrnými letními teplotami a s počtem tropických dnů. Od roku 2015 překračují v létě teploty dlouhodobé meteorologické rekordy, což je nepříjemné zvláště v noci v městské zástavbě. Snižuje se tím kvalita spánku a brzdí regenerace organismu, lidé jsou v té době vyčerpaní a vystresovaní a podléhají depresím.
Jaké možnosti jsou na trhu
Dělená (splitová) – nejlepší řešení pro obytné prostory typu domácností v rodinných domech a bytech je klimatizace rozdělená do dvou základních částí. Uvnitř bytu se instaluje, obvykle u stropu, vnitřní část, obsahující velmi tichý ventilátor, řídící jednotku a výparník. Ta je propojena technickou šachtou s venkovní částí, kde se nachází srdce celého zařízení – výkonný kompresor a kondenzační jímka. Největší hluk obstarává právě kompresor a vzhledem k tomu, že je umístěn mimo obytnou zónu (obvykle na venkovní zdi domu), je splitové zařízení velmi tiché a komfortní. Obsluhuje se dálkovým ovládáním, které nastavuje termostat na požadovanou teplotu. Zařízení vyžaduje odbornou montáž, pravidelný servis a čištění, aby se předcházelo vzniku plísní.
Přenosná (mobilní) – pořídíte ji sice levněji než splitovou, ale počítejte s částkou kolem 10 tisíc korun pro běžný dvoupokojový byt. Výhodou je, že není třeba přítomnost odborníka, který ji nainstaluje, stačí ji pouze připojit do elektrické zásuvky. Měli byste však vědět o dvou zásadních úskalích této technologie. Především je to výrobek velmi hlučný, obvykle v rozmezí od 45 do 58 dB. Není tedy příliš vhodná pro spaní, ložnice by se měla vychladit ještě před ulehnutím ke spánku. Největší oříšek však představuje vývod horkého vzduchu ohebnou plastovou hadicí – v ideálním případě otvorem ve zdi, např. pro centrální vysávání, protože pootevřeným oknem by se vracel zpět do místnosti. Hadice je navíc horká a od ní se zčásti opět ohřívá vzduch v místnosti.