Máte-li ve svém životě člověka, o kterém se dá bez pochyb prohlásit, že je váš blízký (nebo nejlepší) přítel, jste šťastlivec! V dnešní době, kdy hodnota mezilidských vztahů není na takové úrovni, co dříve, a je spíše typické psát si s kamarády přes messenger nebo si komentovat navzájem příspěvky na sociálních sítích, je výjimečné mít ve své blízkosti někoho, s kým můžete sdílet svůj čas, zážitky, radostné i smutné chvíle.
Zastavme se však nyní u těch krušných okamžiků, které bohužel také nezbytně vyplňují náš život. Přátelé jsou od toho, aby při sobě stáli v dobrém i zlém, navzájem se podporovali ve svých zájmech, slavili spolu své úspěchy a nadávali na osud, objeví-li se nějaký neúspěch.
Pokud máme kamaráda nebo kamarádku, zkrátka blízkého jedince, který je součástí našeho života již nějakou dobu a leccos jsme spolu prožili, je samozřejmé, že se občas ocitneme v situaci, kdy si prostě nerozumíme. Proč tomu tak je? Odpověď je prostá a je to to hlavní, co si musíme při neshodě uvědomit – každý jsme jiný. A přestože máme hodně společného, jinak bychom se spolu nekamarádili, je důležité myslet i na to, v čem se lišíme. Nikdo ve skutečnosti není stejný, jako my. Proto se čas od času stane, že máme na nějakou věc jiný názor než náš kamarád. Nebo naopak.
Co dělat s tím, když se ocitneme uprostřed hádky a nad naším přátelstvím se objeví temný mrak?
· Přehrajte si hádku znovu.
Neřekl jsem něco, co bylo přes čáru? A pokud něco takového řekl můj kamarád, nebylo na tom všem náhodou zrnko pravdy? Rozeberte si celý rozhovor až budete sami, v klidu, abyste mohli zhodnotit, proč k rozhovoru došlo a proč vyústil v hádku.
· Dívejte se na sebe očima přítele.
Přátelé jsou v našem životě cennými zrcadly a občas (aniž bychom o to mnohdy stáli) nám nastavují naši vlastní tvář, převrácenou, tak, abychom pocítili, jací jsme. Myslete na to i nyní a zkuste se vžít do role vašeho přítele – jak na sebe působíte teď?
· Vyčistěte vodu.
Jaký typ je váš kamarád, když jde o konflikty? Je to cholerik, který vypění a za pět minut už je zase v klidu? Nebo je naopak urážlivý a tento postoj je schopen držet i několik týdnů? Zařaďte si jej podle chování do určité kategorie a podle toho k němu pak přistupujte. Nedivte se, pokud cholerik za chvíli na hádku zapomene – buďte za to rádi, alespoň můžete smazat, co bylo nepříjemné mezi vámi, a jít dál. A když je váš protějšek spíše přemýšlivý typ, nechte mu po hádce trochu času a potom si s ním promluvte o problému mezi vámi ještě jednou, v klidu, s odstupem.