Nenechte se okrádat


Webové stránky fungující jako bazary už jsou v provozu spoustu let, a lidé se naučili na nich hodně nakupovat. Většinou jde ale o osobní předání, kdy se minimalizuje riziko podvodu na minimum. Jenže jakmile došlo ke zprovoznění bazaru na sociálních sítích, lidé přestali být ostražití a tak nějak počítali s tím, že když jsou poctiví oni, bude poctivá i protistrana. Jenže tak to bohužel často nefunguje a tak se stává, že si člověk něco vybere, koupí a zaplatí, a prodejce ho zablokuje a nic nepošle. Tento typ podvodu se rozmohl především v oblasti dětského oblečení, a právě tady je šance na úspěch poměrně velká.

muž peníze

Důležité je řešit to

Spousta lidí mávne rukou nad tím, že přišel o pár stovek. Jenže když podvodník takto okrade více lidí, vydělá si tak spoustu peněz, a často je to v součtu částka vyšší než 10 000 Kč, což už je trestný čin. Vyplatí se proto zajít na Policii a podat trestní oznámení podvodu, protože často Policie zjistí, že už někde existuje spis vedený na jméno podvodníka či podvodnice, a škoda se pak sečte. A díky tomu máte jako poškozený větší šanci na to, že podvodník bude za své jednání pykat. Peníze vám to možná nevrátí, a nejspíš je budete muset vymáhat soudně, ale i tak to za to stojí. V takto jednoduše prokazatelných věcech většinou stačí doložit důkazy, jako je důkaz o provedení platby, komunikace s protistranou, a soud vydá platební rozkaz, který je povinný povinen uhradit.

zatčený muž

Bránit se podvodům nejen na internetu je dnes těžké a složité, a i to je jeden z důvodů, proč tolik lidí raději odevzdaně rezignuje a problém neřeší. Jenže to není správná cesta. Když lidé budou před takovými problémy zavírat oči, počet podvodů jen poroste. Podvodníci budou totiž počítat s tím, že se jim nikdo nebrání, a počítají s tím, že když budou lidi okrádat o menší částky, tak to nikdo řešit nebude.